Nowoczesne samochody poza komfortem i pięknym wyglądem zawierają w sobie pewne pułapki, zastawione przez producentów.

Pułapki te dotyczą zwłaszcza silników diesla i znacząco wpływają na koszty eksploatacyjne samochodów. Taką pułapką może być turbina, której wymiana lub regeneracja kosztuje niemałe pieniądze. 
Taką pułapką jest też filtr cząstek stałych w samochodzie. Urządzenie to zostało zaimplementowane do silników w celu ograniczenia zanieczyszczeń wydobywających się z rury wydechowej. W praktyce szybko okazało się, że filtry zaczęły przysparzać użytkownikom aut mnóstwo problemów. Aby bowiem silnik pracował prawidłowo konieczne jest regularne wypalanie filtra dpf. W tym celu właściciel pojazdu musi od czasu do czasu poruszać się ze znaczną prędkością. Problem pojawia się w momencie, gdy kierowca jeździ mało i pokonuje krótkie trasy. Podczas jazdy miejskiej, filtr zaczyna się zatykać i w końcu dochodzi do unieruchomienia auta. 
Konieczna jest wizyta w warsztacie i wymiana filtra na nowy, co jest niemałym wydatkiem. Ewentualną alternatywą może być usuwanie fitra dpf z samochodu. Osoby, które pragną ograniczyć koszty naprawy, mogą zdecydować się na ten wariant. Wycięcie filtra nie wpływa na pogorszenie właściwości jezdnych auta. Jedynym negatywnym skutkiem takiego działania jest zwiększenie ilości spalin wydobywających się z rury wydechowej. Warsztatem świadczącym takie usługi jest np http://www.diagnostic-car.pl
W tym wypadku jednak każdy sam musi rozważyć jakie wybrać rozwiązanie. Jedno nie ulega wątpliwości, działania proekologiczne mocno wpływają na wzrost kosztów eksploatacyjnych aut, co nierzadko budzi zdenerwowanie zwyczajnych użytkowników.

Galeria zdjęć:

wypalanie filtra dpf

filtr cząstek stałych w samochodzie

usuwanie fitra dpf z samochodu