Moda na rajstopy damskie rozpowszechniła się w połowie XX wieku.

Rajstopy damskie wyparły z rynku po części pończochy, bo kobiety uznały je w noszeniu za wygodniejsze. Rajstopy damskie różnią się tym, że nosi się je założone na pośladki oraz obie nogawki są ze sobą połączone. Podczas gdy pończochy, jak wiemy, zakłada się indywidualnie każda na swoją nogę.

W damskiej garderobie wcześniej pojawiły się pończochy. Damskie pończochy cechują się tym, iż wdziewa się je oddzielnie dla każdej nogi. Pończochy mogą być spięte poprzez podwiązki z figami albo też mogą być samonośne. W zasadzie od początku XX wieku pończochy damskie podkreślają doskonale mocne strony kobiecej postury szczególnie w odniesieniu do zgrabnych nóg a także są symbolem seksu.

Materiały, z jakich są wytwarzane pończochy, podkolanówki, skarpetki, rajstopy damskie oraz rajstopy dziecięce potrafią znacznie różnić się od siebie swoimi właściwościami. Spotyka się takie surowce jak lycra, bawełna, wiskoza, poliester i inne tego typu.

Dawniej damskie nogi były gołe i nieodziane, co więcej, były również owłosione. Pruderyjny wiek XIX ubrał damę od stóp do głów w niewygodne oraz sztywne ciuchy. Odsłonięte były tylko twarz i dłonie. O spojrzeniu na zgrabne nogi nikt nawet nie śmiał myśleć.

Innymi wynalazkami firm włókienniczych, które zawojowały rynek stały się w późniejszym czasie podkolanówki damskie czy też skarpetki. Podkolanówki damskie są krótszą wersją pończoch, zaś skarpetki damskie jeszcze krótszą wersją podkolanówek. Rajstopy stały się tak popularne, że rozpoczętą również wytwarzać rajstopy dziecięce, które z reguły są nieco mocniejsze i grubsze niż rajstopy damskie z uwagi na konieczność zapewnienia większej wytrzymałości.

Od dawien dawna damskie nogi były obiektem pożądania. Pokazywanie przez kobietę zgrabnych nóg przyciągało mężczyzn jak magnes a także świadczyło o jej wysokiej pewności siebie. Długie, zgrabne a także wysmukłe nogi to dla wielu dzisiejszych pań wymarzony ideał.

Galeria zdjęć:

odzież

obuwie

buty

rajstopy