Moda zmienia się z dekady na dekadę, a nawet z roku na rok.

Jeśli chodzi o ogrodzenia, kiedyś najbardziej modne było drewno, później metalowe pręty, a najbogatsi pozwalali sobie na wielkie, dostojne płoty z marmuru, czy granitu. Są jednak rzeczy tak piękne i proste zarazem, że nigdy nie wyjdą z mody. Bez wątpienia, jedną z takich rzeczy są gabiony. 
Widziałeś kiedyś ogrodzenie z kamieni umieszczonych w czymś w rodzaju metalowej siatki? To właśnie są ogrodzenia gabionowe. Ten rodzaj płotów jest popularny stosunkowo od niedawna. Kiedyś gabiony służyły głównie do wzmacniania skarp, tam, czy wałów przy rzekach. Były to rozciągnięte wzdłuż brzegu metalowe siatki, wypełnione kamieniami, czyli materace gabionowe. Aż wreszcie ktoś wpadł na pomysł, że jeśli postawi się je w pionie, mogą bardzo elegancko, ciekawie i jednocześnie niekonwencjonalnie wyglądać. Dziś wiele firm zajmuje się montażem ogrodzeń gabionowych. 
Mają one wiele zalet. O ile drewno próchnieje, a metal może rdzewieć, tak stal nierdzewna, z której wykonuje się gabiony i kamienie, którymi wypełniona jest cała konstrukcja nie powinny, a wręcz nie mają prawa sprawiać kłopotów przez długie lata. Dodatkowo, ogrodzenie wykonane z gabionów zapewnia prywatność, gdyż nie da się przez nie zajrzeć na Twoje podwórko, a także genialnie tłumi niechciane dźwięki, na przykład z ruchliwej ulicy za płotem. 
Oczywiście, ma też swoje wady. Kto kiedykolwiek stawiał gabionowe ogrodzenie, wie, ile trudu, czasu i myślenia kosztuje odpowiednie ułożenie kamieni w konstrukcji. Jednak to wciąż nieproporcjonalnie mała cena za wszystkie zalety, jakie oferują nam gabiony.
Praktyczne zastosowanie gabionów zobaczysz na tej stronie.

Galeria zdjęć:

gabiony

materace gabionowe